Karty wagonowe

Co to są karty wagonowe ?

W skrócie, karty wagonowe są identyfikatorami modeli wagonów. Na identyfikatorach tych umieszczone są najważniejsze cechy wagonu, umożliwiające prowadzenie na zloTTach symulacji prawdziwego ruchu towarowego oraz łatwiejsze rozpoznanie zagubionego modelu.

Do podstawowych informacji, które muszą znaleźć się na każdej karcie wagonu, należą: literowe oznaczenie typu wagonu (zgodne z normami UIC) oraz numer inwentarzowy wagonu. Oprócz tego na karcie mogą znaleźć się inne dane, jak np. długość wagonu, ilość osi przeliczeniowych, symbol epoki modelarskiej, nazwa producenta modelu, czy też zdjęcie wagonu ułatwiające jego szybką identyfikację. Przydatną informacją są również dane właściciela wagonu, lub przynajmniej jego inicjały, ułatwiające szybkie odszukanie własnego taboru po zakończeniu zloTTu. Jeśli model posiada jakieś szczególne cechy, one również mogą zostać opisane na karcie.

Każdy wagon towarowy, który jest zgłaszany na zloTT powinien mieć przygotowaną własną kartę. W przeciwnym wypadku jego przydatność na zloTTcie jest mocno ograniczona – wagony, które nie mają swoich kart mogą bowiem jeździć tylko w zwartych składach, tzw. „wahadłach”. W wyjątkowych przypadkach jedna karta może opisywać zestaw kilku wagonów, które z założenia mają jeździć zawsze razem. Przykładem takiej sytuacji może być skład wagonów spiętych innymi sprzęgami, gdzie tylko pierwszy i ostatni wagon jest wyposażony w klasyczny sprzęg.
Karty wagonowe przygotowywane są zwykle tylko dla wagonów towarowych. Dla wagonów osobowych karty nie są wymagane. Wynika to z faktu, że pociągi osobowe jeżdżą w z góry ustalonych składach; nie ma więc potrzeby identyfikacji pojedynczych wagonów w takim składzie. Karty dla wagonów osobowych mogą być jednak przydatne w przypadku pociągów mieszanych, towarowo-osobowych.

Korzystanie z kart wagonowych na zloTTach

Karty wagonowe są wykorzystywane do różnych celów. Jednym z nich jest wspomniana wcześniej łatwiejsza identyfikacja modeli i ich właścicieli. Jednak podstawowym zadaniem, do którego wykorzystuje się te karty, jest prowadzenie symulacji prawdziwego ruchu towarowego na makiecie. Na naszych spotkaniach, podobnie jak na prawdziwej kolei, ruch towarowy odbywa się na podstawie tzw. listów przewozowych. Na prawdziwej kolei list przewozowy jest umieszczany w specjalnej skrzynce na burcie wagonu. W modelu nie ma jednak takiej możliwości, dlatego list przewozowy jest przyczepiany nie do wagonu, lecz właśnie do jego karty wagonowej. Każdy „wyładunek” i „załadunek” wagonu oraz wysłanie go do następnego odbiorcy polega na odczepieniu od karty wagonu starego listu przewozowego oraz wypisaniu i przypięciu nowego. Z tego też powodu wskazane jest, aby karta wagonowa posiadała kieszonkę lub nacięcie, umożliwiające wsunięcie takiego listu przewozowego.

Aby karty wagonowe mogły spełniać swe zadania, muszą one stale podążać za swoimi wagonami. Dlatego kiedy dany wagon stoi na stacji, jego karta musi leżeć albo bezpośrednio przy nim, albo w odpowiedniej przegródce, przymocowanej do boku makiety. Natomiast kiedy wagon jedzie wpięty w skład pociągu, jego karta musi znajdować się w rękach maszynisty, prowadzącego ten pociąg.

Przygotowanie kart wagonowych

Do przygotowywania kart wagonowych można posłużyć się programem Ewidencja Taboru. Program ten można pobrać za darmo z działu Download.

Po zainstalowaniu programu należy najpierw przygotować bazę z danymi naszego taboru. W tym celu z menu Administracja wybieramy polecenie „Założenie nowej bazy”.
Aby dodać nową pozycję do listy taboru należy kliknąć przycisk „Nowa pozycja”. Wybieramy typ wagonu i wpisujemy jego pozostałe parametry. W polu epoka należy wybrać jedną sugerowanych możliwości; można je podejrzeć klikając na przycisk [?]. Podobnie postępujemy z wpisaniem ilości osi. Teraz wystarczy zatwierdzić wybór i dodawać kolejne modele.

Jeśli wybieramy się na zloTT i chcemy, żeby nasz tabor czynnie w nim uczestniczył, należy przesłać organizatorowi spotkania plik z wykazem modeli, które możemy ze sobą wziąć. Osoba odpowiedzialna za przygotowanie scenariusza spotkania określi, ile modeli danego typu będzie potrzebnych. Resztę taboru zawsze będzie można wykorzystać w czasie tzw. wolnych jazd 😉

Aby przygotować taki plik musimy posiadać nasz numer identyfikacyjny. Przydziela go osoba odpowiedzialna za projekt po zgłoszeniu (np. mailowo) takiej prośby. Gdy już go otrzymamy wybieramy z menu Administracja polecenie „Wczytanie identyfikatora”. Następnie z tego samego menu wybieramy „Eksport taboru – do organizatora”. Wyświetli nam się lista taboru dostępnego  w naszej bazie. Wybieramy odpowiednie pozycje i klikamy „Wyeksportuj”. Utworzony plik wysyłamy na adres e-mail koordynatora zloTTu.

A teraz najważniejsza część, czyli wydrukowanie i przygotowanie kart. Wydruku kart wagonowych dokonujemy poprzez wybranie z menu Wydruki polecenia „Karty wagonowe”. W dalszej kolejności wybieramy typ wagonów dla których chcemy przygotować karty oraz je drukujemy. Projekty kart są przygotowane do kolorowego wydruku, wycięcia i złożenia ich na pół. Teraz wystarczy je zalaminować i zabrać ze sobą na spotkanie.