sTTandard

Co to jest sTTandard ?

sTTandard to norma modelarska, definiująca sposób budowy makiet modułowych w skali TT. Została ona opracowana w 1999 r. przez Tadeusza Domagalskiego i jest obecnie przyjęta i rozwijana przez grupę modelarzy kolejowych, rozproszonych po całej Polsce i budujących właśnie takie makiety modułowe TT. Dzięki przyjętym w normie sTTandard założeniom, poszczególne fragmenty makiet (czyli moduły) budowane przez róznych ludzi z odległych miejsc będą zawsze do siebie pasować i umożliwiać zestawienie z nich jak z klocków dowolnie dużej makiety. Pełen tekst normy sTTandard można pobrać z działu Download.

Dlaczego makiety modułowe a nie „tradycyjne” ?

Współczesne tempo życia i ciągły brak czasu powodują, że coraz mniej ludzi jest w stanie poświęcić się budowie dużej, samodzielnej makiety kolejowej z prawdziwego zdarzenia. Ponadto takie duże stacjonarne makiety wymagają często sporych nakładów finansowych oraz znaczych przestrzeni do ich późniejszego przechowywania. Dlatego dla sporej ilości ludzi budowa własnej makiety musi pozostać jedynie w sferze pięknych marzeń.
Tymczasem systemy makiet modułowych pozwalają niemal każdemu na zbudowanie sobie niewielkiego wycinka kolejowego mikro-światka, czyli modułu. Dokładnie takiego dużego, na ile dana osoba dysponuje wolnym czasem, wolnym miejscem oraz umiejetnościami. Raz na jakis czas organizowane są zloty modelarzy, budujących takie moduły. Dzięki połączeniu sił wielu ludzi budujących małe fragmenty, możliwe jest złożenie nawet gigantycznych makiet, o których każdy uczestnik z osobna nie mógłby nawet pomarzyć.

Jak zostać „sTTandardowiczem” ?

Sttandardowiczem może zostać każdy, kto interesuje się budowa makiet kolejowych w skali TT. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest zapoznanie się z treścią normy, którą można pobrać z działu Download. Wszelkie uwagi, pytania i sugestie dotyczące tego materiału można kierować do autorów serwisu lub też przedyskutować na internetowym forum dyskusyjnym http://www.forumtt.pl/, gdzie istnieje specjaly dział, poświęcony normie sTTandard. Następnym, już najważniejszym etapem jest budowa własnych modułów, zgodnych ze sTTandardem. Niezaleznie od tego można na bieżąco uczestniczyć w organizowanych w różnych częściach Polski spotkaniach i osobiście zetknąć się z modelarzami oraz zbudowanymi przez nich makietami.