FREMOjazdy w Radomiu 12.2009

W dniach 11-13.12 w DK „Idalin” w Radomiu odbyło się nasze kolejne treningowe spotkanie przy makiecie, poświęcone tzw. „FREMO-jazdom”, czyli odwzorowaniu na makiecie prawdziwego ruchu kolejowego. Tym razem główny nacisk był położony na przewozy towarowe. Na potrzeby treningu został opracowany specjalny rozkład jazdy, w którym przewidziano większą niż zwykle ilość pociągów zdawczych i zbiorowych. Rozkład ten był jednak na tyle luźny, aby nie było problemów z realizacją manewrów. Rozrząd wagonów zaplanowany był na stacji technicznej oraz na Platerowie – obecnie jedynej dużej stacji węzłowej wśród naszych makiet.

Opracowany rozkład udało nam się zrealizować bez większych problemów. Dzięki doświadczeniu, jakie zdobyliśmy na poprzednich imprezach tego typu, wagony nie gubiły się, a wirtualne towary trafiały do wyimaginowanych odbiorców. Proces zarządzania wagonami udało nam się nieco udoskonalić, poprzez dołączanie do kart wagonowych kompletu listów przewozowych na cała trasę (tam i z powrotem), a nie tylko do samego odbiorcy. Dzięki temu wagony, które dojeżdżały do odbiorcy nie stawały się „bezpańskie” i wiadomo było, co należy z nimi dalej zrobić.

Spotkanie w Radomiu było też okazją do zapoznania się z najnowszymi modelami PKP w wielkości TT zrealizowanymi przez naszych kolegów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się modele lokomotywy SM42 oraz wagonów Gags-t, 75W 1K i 15K, które są (lub będą) dostępne w postaci setów do samodzielnego montażu.

Warto również wspomnieć o towarzyskim charakterze naszych spotkań. Po zakończeniu jazd oraz wspólnym posiłku z pizzy i Coli można było obejrzeć zdjęcia i filmy z wyjazdu do Rosswein lub po prostu podzielić się fachową wiedzą modelarską.

Tekst i zdjęcia: Tadeusz Domagalski

Komentarz jest zamknięty.