Relacja ze zlotu w Radomiu

Tradycyjnie w ostatni weekend kwietnia radomski Dom Kultury „Idalin” zorganizował Zlot „Modularzy” Kolejowych. Tegoroczna impreza /już piąta/ w całości poświęcona została rozmiarowi TT,  stąd na sali widowiskowej zagościły moduły wykonane zgodnie ze Sttandardem.

fragment linii jednotorowejMakieta zestawiona była z trzech stacji: Chudziny, Żabi Róg i Giemolewo oraz szlaku pomiędzy nimi; na obu jej końcach usytuowane zostały stacje techniczne, na których prowadzono wszelkie czynności związane z ustawianiem składów i wyprawianiem pociągów. Łączna długość makiety przekroczyła 40 metrów. Ruch pociągów odbywał się wg  rozkładu jazdy rozpisanego na dobę, przy czym czas modelarski był czterokrotnie przyśpieszony w stosunku do czasu rzeczywistego. Jedna doba trwała zatem 6 godzin.

moduł Leszka RakaW GiemolewieZałożeniem Zlotu było odwzorowanie realiów kolei polskich z lat 1970-2000. Po makiecie kursowały pociągi pośpieszne, osobowe i towarowe zestawione z modeli polskiego taboru. W ruchu towarowym i osobowym królowały parowozy Ty2 i „gagariny”, w ruchu pośpiesznym składy były ciągnięte przez SU46, ET22, EP09. Na makiecie pojawiały sie również pojazdy prywatnych przewoźników. 

Poza podziwianiem miniaturowej kolei widzowie mogli również zobaczyć na żywo, jak powstają nowe moduły. Nasz kolega, Artur Juchniewicz, prezentował kładzenie podtorza i toru na dwóch modułach dwutorowych.

Zlotowi towarzyszyła giełda modelarska, na której zainteresowani mogli nabyć modele taboru oraz materiały niezbędne do budowy makiet.

Komentarz jest zamknięty.